lpg dönüşümü

LPG’li Araçların Periyodik Bakımı

Otogaz kullansın veya kullanmasın her aracın periyodik bakımlarının zamanında ve tam yapılması gerekiyor. Çoğu kullanıcının anlayamayacağı ve trafik güvenliğini tehlikeye sokabilecek birçok eksik periyodik bakımlarda ortaya çıkıyor.

LPG periyodik bakımı bu nedenle daha fazla öneme sahip oluyor. Bakımları aksatmayan sürücülerin araçları hem daha güvenli hale geliyor hem de araçlar daha uzun süre kullanılıyor.

LPG dönüşümü yapılmış araç sayısı fazla olmasına rağmen bu araçların bakımı noktasında yeterli bilgi bulunmuyor. Bu çalışmada LPG periyodik bakımları ne zaman yapılacağını ve kontrollerde hangi parçaların elden geçirileceğini açıklayacağız.

LPG Periyodik Bakımı Kaç Kilometrede Yapılıyor?

Otogaz sistemi kurulu olan araçların periyodik bakımları 10.000 kilometre kuralına göre yapılıyor. Aracın motorunun ve gaz sisteminin genel kontrolleri 10 bin kilometrede tekrarlanıyor.

lpg dönüşümü-zavoli

Bu ana bakımın dışında hava filtresinin her 3 bin kilometrede kontrol edilip temizlenmesi gerekiyor.

LPG periyodik bakımı içerisinde en sık tekrarlanan ise gaz ayarı oluyor. 1000 kilometrede bir gaz ayarının yetkili serviste kontrol edilip ayarlanması isteniyor.

10 Bin Bakımında Neler Kontrol Ediliyor?

LPG’li araçlar için 10 bin kilometre bakımı oldukça önemlidir. Bu bakımda LPG sistemindeki ateşleme sisteminden kablolara kadar tüm aparatlar gözden geçirilir.

10 bin bakımı sonrasında aracın performansında belirgin bir artış görülür ve kullanıcılar yakıt tüketiminin düştüğünü söylerler. Bunun yanında olası gaz kaçaklarının önüne geçilir.

Genel hatları ile 10 bin kilometre LPG periyodik bakımları aşağıdaki işlemleri içerir:

 • LPG’li araçlar için en hassas noktalardan birisi elektrik tesisatıdır. Bu nedenle periyodik bakımda öncelikle ve ivedilikle elektrik tesisatı gözden geçirilir. Tesisat üzerinde kaçak olup olmadığı, kablo bağlantılarında oksitlenme oluşup oluşmadığı araştırılır ve çalışmayan aksamlar yenilenir.
 • LPG regülatörü fiziki olarak kontrol edilir ve regülatör üzerinde biriken maddeler temizlenir. Regülatörün rahat ve sağlıklı çalışması sağlanır. 20 bin kilometre bakımına gelen araçta regülatör komple sökülür ve temizliği o şekilde yapılır.
 • LPG periyodik bakımı yapılırken elektro valf filtresi kontrol edilir ve temizlenir. Yenilenmesi gerekiyorsa değiştirilir.
 • Regülatör ve filtrelerdeki yedek aksamların tam performansta çalışmayacak derecede yıprandığı görülürse değiştirilir. Zira bunların kötü çalışması gereksiz gaz pompalanmasına ve çekiş düşüklüğüne sebep olur.
 • Gaz hortumu ve sistemin diğer ara hortumları gözden geçirilir ve tıkanıklık olup olmadığına bakılır. Tıkanan kablolar temizlenir, zarar gören kablolar ise değiştirilir.
 • Hava filtresi temizlenir ve gerekirse yenilenir. Ancak LPG uzmanları; karbüratörlü sistem kullanan araçlarda aracın çekişinde belirgin bir azalma yok ise LPG periyodik bakımları yapılırken değiştirilmesine gerek olmadığını söylemektedir.
 • Araç bujileri kapsamlı bir incelemeye tabi tutulur. Bujilerin tırnak genişliği ölçülür ve avans kontrolü yapılır. Bunların normal değerlerde olmaması halinde bujilerde zamansız ateşleme ve yıpranma görülür. 

1000 Kilometre Bakımında Ne Yapılır?

Otogazlı araçlarda her bin kilometrede bir gaz ayarı kontrol edilmelidir. Özellikle ülkemizde kullanıcılar gaz ayarını çok önemsemiyor ve diğer periyodik bakım zamanını bekler.

Ancak özellikle karbüratörlü sistem araçlarda gaz ayarı hafife alınmaya bir işlemdir. Çünkü bu araçlarda benzin gönderen sistem ile gaz gönderen sistem farklıdır ve motor vakumunun bir bölümü LPG sistemine ayrılır. Bu bölüm LPG regülatörü ile bağlantılı olarak çalışır.

Bu bağlantılı kısıtlayıcı mikser olarak ifade edilen aparat ile sağlanır. Böylelikle sürücünün gaz pedalına uyguladığı kuvvetle orantılı olarak regülatör devreye sokulur.

LPG periyodik bakımı yapılmamış araçlarda bu sistem tam işlemez ve araçlarda bariz bir performans düşüklüğü görülür. Motor girişlerinde kaçak olmadığı, mikserin ideal seçildiği ve hava filtresinin temiz olduğu görüldükten sonra gaz ayarı yapılır.

3000 Kilometre Bakımında Ne Yapılır?

3 bin kilometre bakımı bir ara kontroldür ve araçtan daha iyi performans alınması için yapılır. Hava filtresi temizlenir ya da eskimiş ise değiştirilir. Hava filtresi, bin kilometre ve 10 bin kilometre bakımlarında da kontrol edilir.

50 Bin Kilometre Bakımı Zorunlu Mudur?

LPG periyodik bakımları genel olarak yukarıdaki zamanlarda yapılır. Bunun dışında araç LPG takıldıktan sonra 50 bin kilometre yapmışsa, klasik 10 bin bakımının yanında gaz kesici filtre ve regülatör diyaframı da test edilir.

Gaz kesici filtre mutlaka değiştirilmelidir. Diyafram değişimi ise zorunlu değildir. Değiştirilmesi elbette LPG sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar ancak bunun değişimi için arıza yapması da beklenebilir. Bu konuda takdir LPG yetkili servisinin ve araç sahibinindir.

LPG Tankı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

xLPG periyodik bakımı yaptıran kişilerin aklına çoğunlukla LPG tanklı gelmez. Ancak otogaz dönüşüm sistemlerinin önemli parçalarından birisi olan tanklarda olan hataların telafisi olmayabilir. Bu bakımdan tankların araca monte edildikten sonra 10 yıl içerisinde değiştirilmesi gerekmektedir.

lpg dönüşümü

Sıralı LPG Dönüşüm Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Otogaz dönüşüm sistemleri arasında dünyada en yaygın kullanılanı şüphesiz ki sıralı LPG dönüşüm sistemleridir. Çünkü yeni nesil teknoloji içeren bu sistemde, araçlar fabrika çıkışı performanslarını aratmıyor. Kullananların memnuniyetini gören birçok kullanıcı araçlarına sıralı LPG sistemi taktırmaya karar veriyor.

Bu süreçte sıralı sistem LPG özellikleri araç sahiplerinin kararını güçlendiriyor. Sıralı otogaz sistemlerini merak edenler için, sistemin genel özelliklerini aşağıdaki başlıklar halinde derledik:

 • Enjeksiyonlu ve Direkt Enjeksiyonlu Motorlara Takılabiliyor

 Direkt enjeksiyonlu ya da normal enjeksiyonlu tüm araçlara sıralı sistemler uygulanabiliyor. Araçların silindir sayısı fark etmiyor. Bu delikler benzin enjeksiyonlarına yakın yerlerde açılıyor ve LPG yardımcı hortumları bu deliklere ekleniyor.

lpg kiti

Çünkü montaj aşamasında silindir sayısına eşit sayıda manifolt delikleri oluşturuluyor. Farklı otomobil markalarının değişik türdeki tüm motorlarına uyum sağlanıyor.

 • Sıralı Sistem Konulacak Araçlarda ECU Bulunuyor

Sıralı otogaz sistemlerinin özellikleri araçta bir elektronik kontrol ünitesinin olmasını gerektiriyor. ECU bulunan araçlara ek olarak LPG ECU’su ekleniyor.

Orijinal ECU’nun yazılımlarının montajlanan ECU’ya aktarılması ile birlikte ECU dönüşümü sağlanıyor.Aracın çalışması ile birlikte otogaz ile ilgili aksiyonları bu ECU yürütüyor.

 • Sıralı LPG Sistemleri Öncelikle Benzinle Çalışıyor

Diğer motorlara kıyasla sıralı LPG sistem özellikleri arasında en ayırt edici kriter burada karşımıza çıkıyor. Aracın marşına basıldığında orijinal sistem devrede oluyor ve araç benzin ile çalışıyor. Hareket etsin ya da etmesin belirli bir sıcaklığa erişinceye kadar LPG geçişi olmuyor.

lpg kiti,zavoli

Motorun 36-40 derece sıcaklığa ulaşması ile birlikte LPG devreye giriyor ve benzin akışı kesiliyor. Aracın stop halinde ne kadar beklediğine ve hava sıcaklığına göre bu geçişin süresi değişiyor. Yeni stop edilmiş bir araçta en geç bir dakika içerisinde geçişin olduğu gözlemleniyor.

 • LPG Sistemi Otomatik Olarak Devreye Giriyor

Eski sistem LPG dönüşümlerinde araç sahipleri LPG geçişlerini kendileri yapıyordu. Araç üzerine monte edilen düğmeye basarak LPG salınmasını yönetiyordu. Sıralı otogaz sistemlerinin özellikleri içerisinde şoförleri en rahatlatan teknoloji burada ortaya çıkıyor.

Şoförler LPG’ye odaklanmak yerine dikkatini sadece sürüşe veriyor. Sıcaklığı gören sistem kendiliğinden LPG vermeye başlıyor. Bu durum en çok yakınılan gaz ayarı problemini de azaltıyor.

Çoğunlukla bu geçiş şoförler tarafından hissedilmiyor. Ancak şoför aracını benzin ile kullanmak isterse manuel olarak benzine geçebiliyor.

 • Sıralı Sistemlerde Yakıt Girişi Kesilmiyor

İlk üretilen LPG sistemlerinde araç LPG ile çalışmaya devam ederken çeşitli nedenlerle gaz girişi gelmediğinde aracın gaz gücü düşüyor ve çoğunlukla stop ediyordu. Her sene yenilenen sıralı LPG sistem özellikleri ile bu sorun tarihe karışıyor.

Çünkü gazın bitmesi, LPG beyninde sorun olması, LPG hortumlarında sızma yaşanması ya da hortumların tıkanması gibi sorunlarda gazın gelmediği anlaşılırsa sistem kendiliğinden benzine geçiyor ve çalışmaya devam ediyor. Böylelikle araçların yolda kalması ya da motorun zarar görmesi engelleniyor.

zavoli lpg, sıralı sistem

Otogaz Neden Çevre Dostudur?

Geleneksel akaryakıt türlerinin sürekli pahalanması ve çevreye zararlı olması LPG gibi alternatif enerji kaynaklarını ön plana çıkarıyor. Dünya üzerinde Hollanda, İtalya, Avustralya ve Amerika gibi ülkeler uzun yıllardır çevre dostu LPG kullanıyor.

Ülkemiz 90’lı yıllardan beri yaptığı atılım ile LPG kullanan ülkeler sıralamasında en önlerde yer alıyor. Trafiğe kayıtlı araçlardan yaklaşık 5 milyon adedi, otogaz dönüşümü yapılmış araçlardan oluşuyor. Çevre platformlarının yoğun çalışması ile çevreci otogaz sistemlerine olan ilgi büyüyor.

LPG Çevre Dostu Mudur?

Genellikle ekonomik kaygılarla otogaz kullanma kararı alan kişiler, aynı zamanda otogazın zararlarını ve yararlarını da araştırıyor. Bu süreçte benzinli ve dizel motorların çevremize olan kötü etkilerini fark eden kişiler çevre dostu LPG sistemini geçişi hızlandırıyor. Özellikle daha temiz ve yaşanabilir bir dünyanın hayalini kuran kişiler bu süreçte daha sorumlu davranıyor.

 LPG’nin çevreci yakıt olarak lanse edilmesi haklı sebeplere dayanıyor. Çünkü diğer yakıt türlerinin zararları saymakla bitmiyor. Özellikle dizel motorlardan salınan gazlar; solunum yollarında, damarlarda ve kalpteki hastalıkları tetikliyor.

Yapılan araştırmalar, ülkemizdeki LPG’li araçların yılda 300 bin ağaç kadar olumlu katkı yaptığını gösteriyor. Sorumluluk üstlenen birçok otomobil markası dizel motorlu araçlardan vazgeçerek fabrikasyon çevreci otogaz içeren araçlara yatırım yapıyor. Peki, LPG’nin bu derece çevre dostu olması neden kaynaklanıyor?

 • CO2 Emisyonu Oldukça Düşüktür

LPG’nin çevreye katkılarının başında karbondioksit emisyonu geliyor. Doğanın ideal karbon dengesi, insanların umursamaz faaliyetleri sonucu bozuluyor ve bu durum hava kirliliğinin en önemli sebebini oluşturuyor. LPG kullanan araçlar, benzin kullanan araçlara göre çevreye %20 daha az karbondioksit salıyor. Ayrıca yapılan ölçümler LPG’li araçların sera gazı etkisinin “0” olduğunu gösteriyor.

 • Çevreye Zararlı Partikül Salınmıyor
zavoli,lpg

Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok sağlık kuruluşu, temiz havanın önündeki en büyük engelin yakıtlardan salınan partiküller olduğunu söylüyor. Sanayi, ulaşım, ısınma ya da gıda amacıyla kullanılan birçok yakıt havaya yoğun şekilde kurum ve partikül bırakıyor.

Çevre dostu LPG, kömür ve oduna göre yaklaşık 35 kat daha az havayı kirletiyor. Dizel motorların partikül emisyonu LPG’ye göre 10 kat daha fazla oluyor. Benzinli motorlarda ise %25 oranında daha fazla kirlilik görülüyor.

 • NOx Emisyonu Çok Düşüktür

Emisyon değerleri oldukça düşük olan LPG, nitrik oksit salınımında da etkisini gösteriyor. Vücudun fizyolojik yapısına zararı bulunan nitrik asit, kalp hastalıklarına nörolojik rahatsızlıklara ve romatizmaya sebep oluyor. Çevreci otogaz, en sağlıklı yakıtlar arasında gösterilen doğalgaza göre dahi yarı oranında nitrik asit üretiyor. Benzinli araçlarda, LPG’ye göre 3 kat; dizel araçlarda ise 8 kat nitrik asit emisyonu bulunuyor.

 • HC Salınımı Düşük Oluyor

LPG sistemlerinde motora gönderilen yakıt tam olarak tüketiliyor. Homojen oranda yanan yakıt sonucu ortaya oldukça düşük bir hidro karbon çıkıyor. Çevre dostu LPG kullanan bir motor, benzin kullanılan bir motora göre %91 oranında daha az hidro karbon emisyonuna ulaşıyor. Hava kirliliğinin en önemli çevre sorunlarından birisi olarak gösterildiği günümüzde, bu oran oldukça anlamlı olarak görülüyor.

 • Otogazda Sülfür Bulunmuyor

Nitrik oksit ile sülfürün normalden fazla bulunduğu ortamda asit yağmurları oluşuyor. Çünkü bu maddeler atmosferde yükseliyor ve havayı kirleten diğer maddeler ile birlikte yağmurlara karışıyor. Asit yağmurları, çevrenin bir anda soğumasına yol açıyor.

Ozon tabakasının zarar görmesi nedeniyle uzun vadede insan sağlığı için büyük tehlike oluşturuyor. Asit yağmurunun görüldüğü yerlerde deniz canlıları azalıyor ve bitkilerin yaşam süresi düşüyor. Çevreci LPG sülfür içermediği için asit yağmurlarını da tetiklemiyor.                                                                                          

lpg dönüşümü-zavoli

LPG, Aracın Ateşleme Sistemine Zarar Verir Mi?

Otogaz kullanımı ile ilgili birçok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Kulaktan dolma bilgiler araç sahiplerini yanıltmaktadır.

LPG kullanılan araçlar için motor ömrünün kısaldığı, bobinlerin sık arıza yaptığı, bujilerin zarar gördüğü, performansın düştüğü gibi düşünceler hızla yayılmaktadır. Oysaki bu teknik problemlerin birçoğu aracın yaşının ilerlemesinden, kötü ve hor kullanılmasından ya da kaza geçirmesinden kaynaklanmaktadır.

Ülkemizdeki araç sahiplerinin birçoğu LPG bobine zarar verir mi sorusunu merak etmektedir. Yapılan teknik incelemeler ve denemeler LPG sistemi ile bobin arızaları arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını göstermektedir. Çünkü ateşleme sistemi arızaları benzinde kullanılan araçlarda da aynı sürelerde görülmektedir.

LPG’li Araçlarda Bobin Neden Arıza Yapar?

lpg,zavoli

LPG bobine zarar veriyor ve onu çabuk eskitiyor şeklindeki inanç gerçeği yansıtmıyor. LPG sistemi, çoğunlukla belirli bir yaşı ya da kilometreyi geçmiş araçlara taktırılıyor.

Garanti koşullarındaki sınırlamalar nedeniyle yeni araçlarda LPG dönüşümü yaptırılmıyor. Belirli bir süre kullanılmış araçlarda ise zaten bobin ömrünü tamamlamış oluyor. Çünkü benzinli olarak kullanılan araçların ateşleme sistemleri 60 bin kilometre ile 80 bin kilometre arasında zaten sorun yaşatıyor.

Kullanım zamanı dolan bu bobinlerin değişmesi gerekiyor. Bu kilometrelerde araçlara otogaz dönüşümü yapıldığında LPG ateşleme sistemi ve bobinlere zarar verdi zannediliyor. Hâlbuki ateşleme bobini; LPG’de kullanıldığı için değil, zaten doğal kullanım süresi dolduğu için bozuluyor.

LPG’li Araçlarda Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Anlaşılır?

LPG’li araçlar ve ateşleme bobinlerindeki arızalar arasında kurulan yanlış bağlantının ana sebebini ise LPG’li araçlarda bu arızanın fark edilme şekli oluyor. Benzinde kullanılan bir aracın ateşleme bobininde arıza meydana gelmişse araçta tekleme olmuyor. Genellikle bu arıza kendisini çok yakıt tüketme şeklinde gösteriyor.

LPG’li araçlarda ise sık tekleme yaşanıyor. Bobin arızası kendini doğrudan belli ediyor. Bu durum LPG bobine zarar veriyor düşüncesini doğuruyor.

Sürekli titreyen araç, rölanti moduna geçtiğinde istem dışı stop ediyor. Bunun yanında marşa ilk basıldığında araçta çalışmama ya da zorlanma gibi durumlar gözleniyor.

Bobinle alakalı belirtilen birisi de araç çekişi oluyor. Normal performansının oldukça altına düşen araç, yük ve yolcu sayısında fazla etkileniyor.

Yan Sanayi Bobin Kullanılması Etkili Oluyor Mu?

 Sık aralıklarla ya da bobinin değiştirilmesinden kısa süre sonra bobin arızası elbette görülebiliyor. Bunu yorumlayan LPG uzmanları, bobinlerde görülen bu sorunun genellikle orijinal olmayan bobinlerde görüldüğünü söylüyor.

Daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilen ve “yan sanayi” olarak ifade edilen bobinler LPG’nin ateşleme gücüne karşı direnç gösteremeyebiliyor. Ancak araçların kendi bobinlerinin kullanılması ve LPG ateşleme sistemi montajının kusursuz yapılması halinde bobin sorunu kesinlikle yaşanmıyor.

Aracın LPG dönüşümü yetkili serviste yapılan, orijinal bobinler kullanılan, ateşleme sistemi bakımları aksatılmayan ve kullanıma dikkat edilen araçların bobin kullanım süreleri de uzuyor.

LPG Tank Çeşitleri Nelerdir?

Otogaz montajı yapılacak araçlar için tank seçimi oldukça önemlidir. Çünkü tanklar;  araçların büyüklüğüne, tipine ve ne kadar kullanıldığına göre farklılaşmaktadır. LPG tankı çeşitleri ilk etapta iki ayrılmaktadır. Simit tank ve silindir tank olarak nitelendirilen tanklar, üreticiyi firmaya göre farklı kapasitelerde olabilmektedir.

1996 yılında tank üretimine başlayan ve sektörün öncü firmalarından biri haline gelen SA-KA, kalite standartlarına uygun bir şekilde nitelikli ürünler ortaya çıkarmaktadır.

lpg tank fiyatları-zavoli

LPG tanklarında güvenlik ve kaliteyi ön plana ayıran firmada, 4 çeşit LPG tankı bulunmaktadır. Ayrıca ürünler tasarımları ve LPG tank litre çeşitleri iletüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanmaktadır.

 • İçten Boğazlı Simit LPG Tankları

İçten boğazlı simit tanklarda LPG hortumunun girişi simidin orta kısmında bulunmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan simit tanklar, özellikle bagaj hacmi küçük olan araçlarda faydalıdır. Genellikle şehiriçi kullanılan ve yedek lastik eksikliğinin kısa sürelerde giderilebileceği durumlarda simit tankın tercih edilmesi önerilmektedir. SA-KA marka içten boğazlı LPG tank çeşitleri oldukça fazladır. İçten boğazlı simit tank en düşük litre hacmindedir. Bu tüpün çağı 550 mm, yüksekliği ise 180 milimdir. En büyük hacimli üretim 89 litredir. 720 milim çapında üretilen LPG tankının yüksekliği ise 270 milim olarak ölçülmektedir. Bu sınırlar dışında her türlü talebe uygun 40 tank çeşidi bulmak mümkündür.

 • Dıştan Boğazlı Simit LPG Tankları

Dıştan boğazlı simit tanklarında LPG giriş ve kışı tankın dış kısmındadır. Kullanım alanım olarak içten boğazlı tanklardan farkı yoktur. Oradaki açıklamalar dıştan boğazlılar için de geçerlidir. SA-KA, dıştan boğazlı LPG tankı üretiminde de oldukça iddialıdır. Dıştan boğazlı LPG tank çeşitleri kapasite olarak içten boğazlılar ile birebir eşittir. En yüksek 89 litre hacminde olan tankların en küçüğü 30 litre hacmindedir. Müşterilerin kafalarındaki her türlü hacim ve tasarım bulunmaktadır.

 • Ultra Boğazlı Simit LPG Tankları

Birçok LPG tankı firmasında bulunmayan ultra boğazlı simit tanklar konusunda SA-KA oldukça iddialıdır. Tercihini bu üründen yana yapan kişiler LPG tank litre çeşitleri bakımından da şanslıdır. 40 farklı ölçüde üretilen ultra tanklar, müşterilerin yüzünü güldürmektedir. Ürün hacimleri diğer simit LPG tanklarından farklıdır. Ultra LPG tanklarının en düşük hacimlisi 33 litredir. 550 milim çap ve 180 milim yüksekliğindeki bu tanktan sonra kademeli olarak kapasiteler artmaktadır. Firmada 37, 42, 46, 53, 58, 60, 65, 72, 77 ve 82 litre gibi alternatifler de mevcuttur. Ultra LPG tank çeşitleri arasında en büyüğü 94 litredir.

 • Silindir LPG Tankları

SA-KA LPG tankları içerisinde en küçük ve en büyük kapasitelere sahip tanklar silindir tanklardır. Ülkemizde de yaygın şekilde kullanılan bu tanklar genellikle bagajlara konumlandırılır. Özellikle bagaj genişliği kendisine fazlası ile yeten kullanıcıların silindir tankı seçtiği görülmektedir. SA-KA LPG tankları; 244, 270, 300,315 ve 360 milim çaplarında üretilmektedir. Silindir LPG tank çeşitleri içerisinde en küçük hacimlisi 20 litredir. 120 litre hacmindeki tank ise, üretilen en büyük üründür.

LPG Tank Çeşitlerinin Özellikleri Nelerdir?

lpg tank - zavoli

Ülkemizde genellikle tankların şekillerine ve kapasitelerine göre karar verilmektedir. Kullanıcıların genellikle ürünün niteliğini kabullendiği görülmektedir. Bu durum kalitesi düşük tankların da piyasada ilgi görmesine sebep olmaktadır. LPG tank çeşitleri ile müşterilerine güven veren SA-KA, ürünlerinde birinci sınıf malzeme kullanmaktadır. EN 10120 kalitesinde asitlenmiş ve paslanmaz özel çelikler kullanılan tanklar; 3000 kPa basınç uygulanarak test edilmektedir. 2550 kPa basıncına ulaşan tankların sac kalitesi de oldukça yüksektir. ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 3834 standartlarında üretilen tanklar ülkedeki birçok otogaz dönüşüm bayisi tarafından gönül rahatlığı ile talep edilmektedir. 

lpg dönüşümü

LPG Dönüşümü Aracın Orijinal Yapısını Bozar Mı?

Motorin ve benzinin litre fiyatına gelen zamlar sonra ülkemizde LPG dönüşümü hızlandı. Yakıt tasarrufunu her şeyden önce tutan araç sahipleri, son model araçlarında dahi otogaz kullanmaya başladı.

Halen ülkemizde trafiğe çıkan 13 milyona yakın aracın yarısına yakını LPG kullanıyor. Otogaz dönüşümü yapılmış araçların sayısı bir dönem vazgeçilmez olan dizel araç sayısını geçiyor.

lpg dönüşümü-zavoli

Araçlarında daha önce LPG denememiş olanlar LPG motora zarar verir mi sorusuna cevap arıyor. Motor uzmanlarının yaptığı incelemeler, LPG dönüşümü yapılmış araçların motorlarının daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Çünkü LPG’nin ateşlenmesi ile motorda oluşan asit ve karbon atıkları dışarı atılıyor. Onların temizlenmesi ile motor daha sağlıklı çalışırken motor yağının kullanım süresi de uzuyor.

LPG İle En Uyumlu Motor Hangisidir?

LPG motora zarar verir mi sorusunun cevabı aracın motoruna ve kullanılan LPG sistemine göre değişiyor. Eski nesil otogaz sistemleri birçok araca uymuyor ve kullanılan araçlarda performans kaybı yaşatıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte LPG sistemleri tüm motorlara uyumlu hale getirildi ve artık performans kaybının da önüne geçildi.

Bu bakımdan araç sahiplerinin LPG dönüşümü yaptıracakları firmayı iyi seçmeleri gerekiyor. Aracın iyi analizinden sonra motorla en uyumlu sistemin entegre edilmesi ile keyifli bir sürüş elde ediliyor.

Motor ve LPG alanında uzman kişiler Volkswagen gurubu araçlar ile Ford, Opel ve Renault marka araçların LPG ile en uyumlu motora sahip olduğunu söylüyor.

TSİ Motor LPG İle Uyumlu Mudur?

lpg dönüşümü

TSİ motor bulunan araçlarda LPG motora zarar verir mi ya da bu araçlara LPG takılır mı soruları ülkemizde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Volkswagen tarafından piyasaya sürülen TSİ motorlu araçlar kullanıcılarını memnun ediyor. Yüksek satış rakamına ulaşan bu turbo destekli motorlar güçlü performans üretiyor ve performanslarına göre çok düşük yakıt tüketiyor. Yine de LPG taktırmak isteyen kişiler performansın düşmesi korkusu ile birlikte motorlarının zarar görmesinden endişe ediyor.

TSİ motorlar için üretilen özel kitler LPG motora zarar verir mi düşüncesini yersiz kılıyor. Çünkü sadece bu motorlar için firmalara tarafından özel geliştirilen ve son 3 yıldır sıklıkla kullanılan kitlerden olumlu geri dönüşler alınıyor.

TSİ motorlar için karma sistem ve likit sistem olmak üzere iki farklı otogaz kiti üretiliyor. Özellikle likit sistem kitleri; lüks sınıfta değerlendirilen araçlarda hiçbir değişim gözlenmeksizin kullanılıyor.

FSİ Motor LPG İle Uyumlu Mudur?

FSİ motoru araç kullananlar yakın zamana kadar LPG taktıramıyordu. Son yıllarda geliştirilen özel sistemlerle birlikte artık FSİ motorlu araçlara da başarılı bir şekilde otogaz dönüşü yapılıyor.

lpg dönüşümü

Doğrudan enjeksiyonlu olan bu motorlarda LPG motora zarar verir mi sorusunun cevabı net bir şekilde hayır oluyor. Çünkü otogaz firmalarının araştırma geliştirme çalışmaları sonunda bu motorlar için özel sistemler geliştirildi.

Kullanıcılar, araçlarının yakıt tüketiminin yarı oranında düştüğünü ve motorlarının daha sağlıklı çalıştığını belirtiyor. Düz motorlardan farklı olarak, FSİ motorlu araçlar için üretilen kitlerin fiyatları yüksek oluyor.

GDİ Motor LPG İle Uyumlu Mudur?

GDİ motorlar da ülkemizde en çok tercih edilen motorlar arasında yer alıyor. Hyundai, Kia ve Mitsubishi marka araçlarda bulunan GDİ motor için LPG dönüşümü yapılabiliyor. Sektördeki çoğu Otogaz markası tarafından GDİ motorlara uyumlu otogaz sistemleri üretiliyor.

Dönüşüm aşamasında LPG motora zarar verir mi çekincesinde olanlar dönüşüm sağladıktan sonra LPG’nin performans ve tasarruf konforuna erişiyor. Ancak her motorda olduğu gibi bu motorlarda da dönüşüm yapan firmanın tecrübesi ve kullandığı sistemin kalitesi önem arz ediyor. Kusursuz şekilde tamamlanmamış dönüşümlerde herhangi bir sorun bulunmuyor.

LPG Motorları Nasıl Koruyor?

Günümüzde kullanılan araçların büyük kısmı çok nokta enjeksiyon sistemine sahip otomobillerden oluşuyor. Buna uygun olarak geliştirilen sıralı LPG sistemleri araçlara kusursuz şekilde entegre edilebiliyor. LPG motora zarar verir mi sorusunu teknik olarak da açıklamak ve merak edenleri aydınlatmak gerekiyor. 

Araçların çalıştırılması esnasında hava ve yakıt karışımının ideal seviyede olması gerekiyor. Orantısız karışımlarda araç ya çalışmıyor ya da motorun yıpranmasına sebep oluyor.

LPG’nin zarar verme korkusu ise buna dayanıyor. Aracın motoruna uyumlu olmayan bir LPG sisteminin taktırılması halinde bu orantı sağlanamadığından supaplar başta olmak üzere birçok parça zarar görüyor. Ancak FSİ, TSİ, GDİ, TFSİ, GCİ gibi motor türlerinin kendilerine özel üretilen sistemler tercih edildiğinde LPG motora zarar verir mi korkusu yaşanmıyor.

Uygun bir kit takılmış araçlarda LPG sistemi motoru temizliyor. Motorun ömrünü azaltan asit ve karbonun etkisi sıfırlanıyor.

Motor yağı uzun süre kullanılıyor ve motor parçalarının yıpranma katsayısı düşüyor. Böylelikle motor daha zinde çalışıyor.

LPG sisteminin ve diğer motor bakımlarının zamanında yapıldığı araçlarda yakıt tasarrufu belirgin şekilde gözleniyor.

zavoli lpg, sıralı sistem

Lpg’li Araçların Kapalı Otoparklara Girmesine İzin Verecekler Mi?

Uzun yıllardır bu sorunu yaşayan LPG’li araç kullanıcıları bu durum ile kimsenin ilgilenmemesinden oldukça şikâyetçiydi. Türkiye İstatistik Kurumu 2019 verilerine göre ülkemizde yaklaşık 24 milyon motorlu kara taşıtı bulunmaktadır. Bunların %54’ünü otomobiller oluşturuyor, yani bakarsak 13 milyon otomobilin yaklaşık 5 milyonu LPG’li araçlardan oluşuyor. Rakamlara baktığımızda ciddi derecede LPG kullanımı olduğunu görüyoruz. LPG kullanımın ülkede yüksek olması bu yönde yapılacak çalışmaları da beraberinde doğurmaktadır.

Kapalı otoparkların istenilen düzeye gelmesi ve LPG’li araçların otoparklara alınması için çalışmalara başlandığını kamuoyuna duyurdu. Ardından değişiklik yapılan yönetmelikle alakalı ilgili kişilerin görüşleri mayıs ayında bakanlıkça toplandı.

Türkiye’de bakıldığında her 100 otomobilden 40’ı LPG’lidir. Ülkemiz bu rakamla Avrupa da başı çekiyor. Avrupa’da yıllardır LPG’li araçlar üretiliyor ya da sonradan LPG dönüşüm sistemi takılıyor. Ülkemiz dışında Avrupa’da LPG’li araçlar kapalı otoparklara rahatlıkla park edilebilirken maalesef ki  ülkemizde bu mümkün değil. Sebebi ise ülkemizde otoparkların istenilen şartları yerine getirememesi ve yasal düzenlemelerin buna izin vermemesi.

LPG’li araçların kapalı otoparklara girememesine yol açan durumlar olarak yönetmeliklerin dışında bir de otoparkların teknik açıdan yetersiz olması ve istenilen seviyede olamaması gelmekteydi. Örneğin otoparkların havalandırma sisteminin olabilecek gaz kaçağına karşı gazı dışarı tahliye edememesi bunun sonucu zeminde biriken gazın patlamalara yol açma ihtimali olması.

Bunun dışında herhangi bir gaz kaçağında bunu tespit edecek gaz sensörlerinin kapalı otoparklarda bulunmaması gelmekteydi. Bakanlığında gerekli denetlemeleri ve çalışmalarıyla kısa zamanda bu sorunların çözülmesi amaçlanıyor. Bu konudaki yapılacak yönetmelik değişikliklerinin gerekli şartları sağladıklarında  alışveriş merkezlerinin kapalı otoparkları ve otelleri kapsayacağı konuşuluyor.

LPG’li Araçlar İçin Önemli Bir Değişiklik!

Kişiye ait konutların olduğu binaları kapsamayan bu değişikliğe göre ”araç parkı yerleri ile ilgili kurallar” standardında gerekli şartları sağlamaları ve TSE’den ya da konuyla ilgili yetkili kurumlardan standartlara uygunluk belgesi alındıktan sonra LPG’li araçları kabul edebilecekleri belirtildi. Bu otoparklar belirli aralıklarla denetlenecek.

LPG dönüşümü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uygun olduğuna dair belge bulunduran araçların girişine izin verecek. Bu belgeyi bulundurmayan araçların da girişine izin verilmeyecek.

Müstakil Likit Petrol Gazcıları Kil Satıcıları ve Otogaz Bayileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yavaşçı bu konu hakkında görüşlerini bildirdi.

Konuşmasında Avrupa’da LPG’li araçların kapalı otoparkları rahatlıkla kullandığını vurguladı ve Türkiye’de de bu uygulamanın başlaması için çalışmaları destekleyeceğini söyledi.

LPG’li araçlar için yürürlüğe girecek olan bu uygulama ile birçok otomobil sürücüsü rahat edecek. Uzun yıllardan beri kapalı otoparklara giremeyen LPG’li araçlar bu sayede bütün kapalı otoparkları yasalar doğrultusunda kullanabilecektir.

LPG’nin de ülkemizde hâlâ değeri bilinmemesinden kaynaklanan bu durum artık yavaş yavaş kırılmaya başlamıştır. Gelecekte LPG için çok daha geniş kapsamlı teşvik kampanyalarını göreceğimizi söyleyebiliriz.

İlerde benzin ve dizel yakıtlarının kullanımı gittikçe azalacak ve hatta bazı ülkeler bu konu hakkında oldukça ciddi çalışmalar yapacaktır. Geleceğimizin en güvenilir ve çevre dostu yakıtı olan LPG’nin kullanımı günden güne bu şekilde artış gösterecektir. Türkiye de bu konu hakkında Avrupalı ülkeleri takip edecektir.

Birazda LPG’nin avantajlarından bahsedelim:

 

zavoli lpg, sıralı sistem

LPG kullanımının ülkemizde oldukça yüksek olması iyi çünkü LPG, yakıtlar arasında en ekonomik ve en temiz yakıttı. Yakıtın daha temiz olması havanın daha temiz olması demektir. Bunun sonucunda insanlara daha sağlıklı yaşam sunulabilir hastalıklarda azalma gözlenebilmektedir.

Bir yandan da ekonomik olmasına değinelim. LPG fiyatına baktığımızda yakıtlara oranla yarı yarıya fark ediyor bu da uzun vadede kullanıcılara hatırı sayılır bir tasarruf yaptırdığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu anlattıklarımız bilindiği halde ülkede oldukça yüksek derecede LPG tercih edilirken LPG’li araçların kapalı otoparklara alınması ile birlikte LPG’li araç sayısında büyük oranda artış olacağı düşünülüyor. 

zavoli lpg

CNG Kompresörü Teknik Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde birçok araç sürücüsü CNG yakıtı hakkında pek fazla bilgiye sahip değildir. Buna bağlı olarak da CNG kompresörü hakkında da ne olduğu konusunda bir fikri bulunmamaktadır.

Öncelikle CNG yakıtından bahsedecek olursak sıkıştırılmış doğal gaz diyebiliriz. Bu yakıtın benzin ya da dizel gibi yakıtlardan çok daha uygun fiyatlı oluşundan bahsedebiliriz. Çevreye olan duyarlılığı ve çok daha uygun fiyatlı oluşu kendisini diğer yakıtlardan daha ön plana atmaktadır.

CNG yakıtı ile ilgili nasıl sıkıştırıldığı hakkında bilgi verecek olursak CNG kompresörü yardımı ile sıkıştırıldığını söyleyebiliriz. Bu kompresör doğal gazın belirli basınçlar yardımı ile sıkıştırılmasını sağlamaktadır. Sıkıştırma işlemi sonrasında ise çeşitli kamyonlara yüklenip dağıtıma gönderilmesi yapılmaktadır.

CNG kompresörü tam anlamıyla CNG yakıtının kalbi olduğu gerçeği göz önüne alındığında kompresörlerin kalitesi oldukça önemlidir. CNG sıkıştırılması ile ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir kötü durumda kompresörlerin sorumlu olması an meselesidir. Bu noktada ise CNG kompresörü belirli aralıklar ile bakıma girmelidir. Detaylı bir bakıma giren CNG kompresörü çok daha sağlıklı bir sıkıştırma işlemi yapabilmektedir.

zavoli lpg, sıralı sistem

CNG kompresörleri hakkında teknik özelliklerden bahsedecek olursak bu kompresörler yaklaşık 300 bar basınç sıkıştırması yapabilmektedirler. Bu basınç sıkıştırmaları ile doğal gazın CNG yakıtı haline dönüşmesi sağlanmaktadır.

Çeşitli CNG kompresörü modellerine göre çift silindir ya da tek silindir halinde çalışma göstermektedirler. Bu silindir çeşitliliği ise farklı firmaların etkisi ile gerçekleşmektedir. Bu kompresörler ayrı olarak direkt bağlantılı halde ya da kayışlı olarak çalışabilmektedirler. Bu özellik farkı da diğer firmaların üretimlerine göre şekillenmektedir.

CNG kompresörü ile alakalı genel teknik özellikler bu kadar diyebiliriz. Tabi ki sayılabilecek daha birçok teknik özellik vardır ancak bu özellikler firma ürünleri ile değişim göstermektedir. Sayılan bu özellikler genel olarak CNG kompresörü ile ilgilidir.

CNG Kompresörü ile CNG Yakıtı Mantıklı mıdır?

Ülkemizdeki yakıt fiyatlarını ve masraflarını düşünecek olursak CNG sıkıştırılmış doğal gaz yakıtı çok daha mantıklıdır. Yakıtın sağladığı eşsiz tasarruf ile benzin ya da dizel gibi pahalı yakıtlardan daha uyguna yol yapılması sağlanmaktadır.

lpg

CNG yakıtının bakım masrafları gibi diğer masrafları da diğer yakıtlara göre çok daha uygundur. Araç sürücülerini hiçbir şekilde etkilemeyecek masrafları ile ekonomik ve performans anlamında en ideal yakıt CNG yakıtıdır diyebiliriz.

Çeşitli CNG kompresörü yardımları ile basınçla sıkıştırılan bu yakıt genel anlamda ülkemizde pek fazla bilinmemesine karşın ekonomik oluşu yavaş yavaş bilinmeye başlamıştır.

CNG’nin sağlamış olduğu ekonomik yol hizmeti uzun vadede araç sürücülerinin yüzünü güldürmektedir. Benzin ve dizelden artık bıkmış olan ve bu yatkılara yıllarca tonla para harcamış olan sürücüler direkt olarak CNG’ye geçiş yapmaya başlamıştır.

LPG gibi bir yakıt ile de yarışabilecek olan CNG yakıtı diğer yakıtlardan çok daha fazla tasarruf sağlamaktadır. CNG kompresörü ile sıkıştırılarak ülkemizin birçok yerine dağıtımı sağlanan bu yakıt genel anlamda diğer yakıtların sağladığı performansı kat ve kat daha fazla sağlamaktadır. Birçok araç sürücüsü bu tasarruf ve eşsiz performans hizmetini geç fark etmesine karşın CNG yakıtına geçiş yapmaktadır.

CNG kompresörü ile ilgili de firma çeşitliliği oldukça fazladır. Bu kompresörlerin piyasasının geniş olması CNG yakıtının ne kadar ilgili olduğunu göstermektedir.

Birçok firma CNG kompresörü için kendi ürünlerini ortaya koymaktadır. CNG yakıtının kaliteli bir şekilde ortaya çıkması için doğal gazın iyi bir şekilde sıkıştırılması gerekmektedir. CNG kompresörü ise sıkıştırma işlemini en doğru bir şekilde gerçekleştirmektedir.

LPG Dispenser Nedir?

LPG dispenser aslında günlük hayatımızda sıkça rastladığımız bir araçtır. LPG dispenseri akaryakıt istasyonlarında arabalara istenilen derecede gaz aktarımı yapan makinelerdir daha bilimsel konuşacak olursak da sıvı haldeki LPG’yi aktarmak istediğiniz belirli miktardaki yakıtı aktarılıncaya kadar LPG pompası ve bunun yanında ki diğer tesisatlarının yardımıyla araçlara veya akaryakıt istasyonlarına götüren elemanlardır.

Kullandıkları yöntemlere göre LPG dispenser tipleri 3 e ayrılır.

Mekanik LPG Dispenser:

Bu dispenser tipi hacimsel metrelerin tam üstünde bulunan mekanik dişliler aracılığıyla LPG ölçümü yapan LPG dispenseri tipidir. Bu dispenser tipi gerek yedek parçalarının pahalılığı sıcaklık kompanzasyonu ve otomasyondan ötürü günümüz kullanımına pek uygun olduğu söylenemez.

Hacimsel Metreli Elektronik LPG Dispenser:

Hacimsel metrelerin üst tarafında bulunan pulser (döner kodlayıcı) yardımıyla aktarılan LPG hacminin ölçüm görevini yapan bu LPG dispenseri türleri, dönüş hareketi görevini gören ve mekanik bir şafta sahip döner kodlayıcı metrenin içindeki pistonların her stroku ile meydana gelen mekanik dönüşlerin elektronik sinyaller biçiminde dispenserin kaydına geçirir. Daha sonra ise bu bilgiler gösterilen sıcaklık ve yoğunluk durumuna bağlı karşılayarak veya karşılamadan LPG dispenser üzerinde ölçülen hacim görüntü edilir. 

Kütlesel Debi Metreli Elektronik LPG Dispenser:

LPG dispenseri tipinde kütlesel debi, pulserler kullanılmadan hacimsel debi metreler yardımıyla ölçülür. LPG’nin kütlesini ve yoğunlunu Korolis prensibi yardımıyla ölçerler.

LPG dispenser böylelikle kütle, yoğunluk ve ölçülmek istenen hacmi en doğru şekilde size iletir. Bu LPG dispenseri tipinde kullanılan teknoloji günümüz koşullarında diğer LPG dispenseri tiplerine göre çok daha teknolojik ve kullanışlıdır.

Bu avantajlarının yanında LPG dispenseri tipleri arasında mali açıdan en yüksek değere sahiptir. Bu da onun yaygınlaşmasını olumsuz yönde etkiliyor diyebiliriz.

Hayatta her konuda olduğu gibi LPG dispenseri konusunda da güvenlik önceliğiniz olmalı. LPG dispenser konusunda da güvenliğe önem verilmeli çünkü aktarılan yakıt oldukça yanıcı ve patlayıcı bir malzeme olduğu için her güvenlik önlemi alınmalı ve LPG dispenseri ona göre seçilmeli ve temin edilmeden önce iyi araştırılmalıdır.

LPG dispenseri çeşitleri olsun ilgili parçalar olsun akaryakıt istasyonu ile ilgili bütün parçaların özenle seçilmesi kullanıcılar için hem maddi açıdan hem de hayati açıdan önemlidir. Çünkü geçmişe ve günümüze baktığımızda gerek müşteri hataları olsun gerek LPG dispenser kaynaklı hayati tehlike yaratacak sorunlar yaratıyor. Bu olayları en aza indirmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi iyi araştırılmalı en iyisi bulunmalı.

LPG Dispenser Fiyatları Ne Kadar?

zavoli lpg, sıralı sistem

LPG dispenser fiyatları pahalı gözükse de bize getirisi ile birlikte değerlendirdiğimizde ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kaliteli ve sağlam bir LPG dispenseri temin edildiğinde uzun yıllar kullanılabilir ve bu da maliyetini sahibine kısa sürede geri kazandırıp uzun vadede büyük kazanç elde ettireceğinden gönül rahatlığıyla söz edebiliriz.

LPG dispenser piyasasında birçok farklı markalar vardır. Aralarında seçim yaparken de size uzun yıllar hizmet verebilmesi için gerekli şartlara dikkat edilmelidir.

LPG dispenseri fiyatları ülkemizde çeşitlilik göstermek ile birlikte detaylı bir araştırma istemektedir. Bu makinelerden satın almak isteyenlerin bilgili kişilerce yardım alarak kaliteli bir LPG dispenser alması daha sağlıklı olacaktır.

LPG dispenseri olarak 3 ayrılan mekanik dispenser, hacimsel metreli elektronik dispenser ve kütlesel debi metreli elektronik dispenser çeşitlerinden hangisini almak istediğinize karar verdikten sonra fiyatları hakkında bilgi almaya başlayabilirsiniz.

LPG dispenser fiyatlarının sanılanın aksine pahalı olmamasına karşın piyasa değerlerine göre oldukça uygun fiyattan satışı yapılmaktadır. Almak isteyen kişiler gönül rahatlığı ile satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

zavoli lpg

LPG Kit Fiyatları

Günümüzde birçok araç sahibi arabaları için uygun yakıtlara geçme düşüncesine girerek LPG kit fiyatları ile alakalı bir araştırmaya girişmektedir.

LPG’nin diğer yakıtlardan çok daha uygun olması ile yıllık yakıt masraflarının çok daha düşürülmesi bu noktada sağlanabilmektedir. Aracına LPG taktırmak isteyenlerin en çok ilgilendikleri konu ise taktırılacak LPG kitinin montaj fiyatları ne kadar olacağıdır.

zavoli,lpg

Çeşitli montaj masrafları ile birlikte düşünecek olursak LPG kit fiyatları oldukça uygundur. Araca taktırılan LPG kitinin uzun vadede kullanıcı çok daha fazla tasarruf sağlaması muhtemel olacaktır. Çeşitli uzun yolculuklar için en masrafsız yakıt olan LPG’nin bu şekilde kitler ile kullanımı sağlanması çok yararlıdır.

LPG kit masraflarının birçok kişi tarafından çarpıtılarak söylenmesi ile birlikte araç sahipleri LPG kitlerine karşı bir önyargı ile yaklaşmaktadır. LPG kit fiyatları olarak söylenebilecek konu ise bu yargının tamamen yanlış olduğudur.

LPG’ye karşı kötü bakan kişilerce söylenen bu söylemlerin diğer araç sahiplerini etkilediğini söyleyebiliriz. Çeşitli internet forumlarının da bu konuda gerçek masraf çizelgelerini yayınlaması ile de LPG kit fiyatları uzun vadede kendisini karşılayabilmektedir.

LPG Kitleri Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

LPG kitleri araçların çok daha uygun yakıt masraflarına ulaşmasını sağlamaktadır. Genel anlamda yıllık olarak çok fazla yakıt masrafına giren benzin ve dizelin LPG’ye karşı çok pahalı bir yakıt olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada LPG kit fiyatları diğer masrafların yanında bir hiç gibi kalmaktadır. Örneğin benzin ile yıllık yapılacak yakıt masrafının LPG ile çok daha azı yapılması mümkündür.

zavoli lpg

Sürücüler arasında LPG kitlerinin taktırılması ve yakıt masraflarının bu şekilde devam etmesi yıl içerisinde çok fazla masraf oluştuğu gibi gözükse de uzun vadede en iyi şekilde yakıt tasarrufuna yol açmaktadır.

LPG kit fiyatları bu yüzden pahalı gibi gözükse de aslında çok uygundur. Çeşitli ekonomi yetkilileri tarafından da araç sahipleri için önerilmektedir. LPG’nin birkaç yıl içerisinde ülkemiz ve dünyada çok daha teşvik çalışmaları ile kullanımının arttırılması sağlanacaktır. Böylelikle de LPG kitleri çok daha fazla taktırılmaya başlanacaktır.

LPG kitleri aslında çok uygun fiyatlı olmasına karşın pahalı gibi gözükmektedir. Fiyatların uygun olmasının nedeni araç sahiplerine sağladığı tasarruf odaklı LPG yakıtıdır.

LPG kit fiyatları için internet üzerinden açıklanan marka fiyatları çeşitlilik gösterse de hemen hemen birçok firma aynı ücretlendirme politikasını uygulamaktadır. LPG kullanımının benzinli araçlar tarafından sağlanması için taktırılan bu kitler araç motoruna kesinlikle zarar vermemektedir. Çeşitli haber sayfalarında kötülenen bu kitlerin aslında benzin ve dizele göre çok daha güvenilir olması birçok bilim insanı tarafından onaylanmıştır. Gelecekte bütün dünya çapında yapılacak olan teşvik kampanyaları ile birlikte LPG kullanımı çok daha fazla arttırılacaktır.

LPG Kit Fiyatları Uzun Vadede Mantıklı mıdır?

LPG kitlerinin taktırılması araç sahiplerinin yakıt anlamında çok daha fazla rahata ermesine neden olmaktadır. Benzin ve dizelin sağladığı performansa karşın LPG, uygun fiyatı, çevreci oluşu ve sağladığı araç performansı ile her anlamda çok daha tercih edilesi bir yakıttır.

LPG kit fiyatları bakımından her ne kadar masraflı gibi gözükse de aracın yıllar boyunca uygun fiyatlı bir yakıt tüketimi sağlaması çok daha mantıklıdır. Benzin ya da dizel gibi pahalı yakıtların kullanımı ise yıldan yıla ekonomik anlamda zorlamasına rağmen hâlâ bu yakıtların kullanımını görmek çok anlamsızdır.

LPG kit fiyatları ile alakalı detaylı bilgiye bizi arayarak veya mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Fiyat listemiz değişiklik gösterebileceği için güncel fiyatlar için aramanız çok daha iyi olur.