lpg dönüşümü

Sıralı LPG Dönüşüm Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Otogaz dönüşüm sistemleri arasında dünyada en yaygın kullanılanı şüphesiz ki sıralı LPG dönüşüm sistemleridir. Çünkü yeni nesil teknoloji içeren bu sistemde, araçlar fabrika çıkışı performanslarını aratmıyor. Kullananların memnuniyetini gören birçok kullanıcı araçlarına sıralı LPG sistemi taktırmaya karar veriyor.

Bu süreçte sıralı sistem LPG özellikleri araç sahiplerinin kararını güçlendiriyor. Sıralı otogaz sistemlerini merak edenler için, sistemin genel özelliklerini aşağıdaki başlıklar halinde derledik:

  • Enjeksiyonlu ve Direkt Enjeksiyonlu Motorlara Takılabiliyor

 Direkt enjeksiyonlu ya da normal enjeksiyonlu tüm araçlara sıralı sistemler uygulanabiliyor. Araçların silindir sayısı fark etmiyor. Bu delikler benzin enjeksiyonlarına yakın yerlerde açılıyor ve LPG yardımcı hortumları bu deliklere ekleniyor.

lpg kiti

Çünkü montaj aşamasında silindir sayısına eşit sayıda manifolt delikleri oluşturuluyor. Farklı otomobil markalarının değişik türdeki tüm motorlarına uyum sağlanıyor.

  • Sıralı Sistem Konulacak Araçlarda ECU Bulunuyor

Sıralı otogaz sistemlerinin özellikleri araçta bir elektronik kontrol ünitesinin olmasını gerektiriyor. ECU bulunan araçlara ek olarak LPG ECU’su ekleniyor.

Orijinal ECU’nun yazılımlarının montajlanan ECU’ya aktarılması ile birlikte ECU dönüşümü sağlanıyor.Aracın çalışması ile birlikte otogaz ile ilgili aksiyonları bu ECU yürütüyor.

  • Sıralı LPG Sistemleri Öncelikle Benzinle Çalışıyor

Diğer motorlara kıyasla sıralı LPG sistem özellikleri arasında en ayırt edici kriter burada karşımıza çıkıyor. Aracın marşına basıldığında orijinal sistem devrede oluyor ve araç benzin ile çalışıyor. Hareket etsin ya da etmesin belirli bir sıcaklığa erişinceye kadar LPG geçişi olmuyor.

lpg kiti,zavoli

Motorun 36-40 derece sıcaklığa ulaşması ile birlikte LPG devreye giriyor ve benzin akışı kesiliyor. Aracın stop halinde ne kadar beklediğine ve hava sıcaklığına göre bu geçişin süresi değişiyor. Yeni stop edilmiş bir araçta en geç bir dakika içerisinde geçişin olduğu gözlemleniyor.

  • LPG Sistemi Otomatik Olarak Devreye Giriyor

Eski sistem LPG dönüşümlerinde araç sahipleri LPG geçişlerini kendileri yapıyordu. Araç üzerine monte edilen düğmeye basarak LPG salınmasını yönetiyordu. Sıralı otogaz sistemlerinin özellikleri içerisinde şoförleri en rahatlatan teknoloji burada ortaya çıkıyor.

Şoförler LPG’ye odaklanmak yerine dikkatini sadece sürüşe veriyor. Sıcaklığı gören sistem kendiliğinden LPG vermeye başlıyor. Bu durum en çok yakınılan gaz ayarı problemini de azaltıyor.

Çoğunlukla bu geçiş şoförler tarafından hissedilmiyor. Ancak şoför aracını benzin ile kullanmak isterse manuel olarak benzine geçebiliyor.

  • Sıralı Sistemlerde Yakıt Girişi Kesilmiyor

İlk üretilen LPG sistemlerinde araç LPG ile çalışmaya devam ederken çeşitli nedenlerle gaz girişi gelmediğinde aracın gaz gücü düşüyor ve çoğunlukla stop ediyordu. Her sene yenilenen sıralı LPG sistem özellikleri ile bu sorun tarihe karışıyor.

Çünkü gazın bitmesi, LPG beyninde sorun olması, LPG hortumlarında sızma yaşanması ya da hortumların tıkanması gibi sorunlarda gazın gelmediği anlaşılırsa sistem kendiliğinden benzine geçiyor ve çalışmaya devam ediyor. Böylelikle araçların yolda kalması ya da motorun zarar görmesi engelleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir