lpg dönüşümü

LPG Dönüşümü Aracın Orijinal Yapısını Bozar Mı?

Motorin ve benzinin litre fiyatına gelen zamlar sonra ülkemizde LPG dönüşümü hızlandı. Yakıt tasarrufunu her şeyden önce tutan araç sahipleri, son model araçlarında dahi otogaz kullanmaya başladı.

Halen ülkemizde trafiğe çıkan 13 milyona yakın aracın yarısına yakını LPG kullanıyor. Otogaz dönüşümü yapılmış araçların sayısı bir dönem vazgeçilmez olan dizel araç sayısını geçiyor.

lpg dönüşümü-zavoli

Araçlarında daha önce LPG denememiş olanlar LPG motora zarar verir mi sorusuna cevap arıyor. Motor uzmanlarının yaptığı incelemeler, LPG dönüşümü yapılmış araçların motorlarının daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Çünkü LPG’nin ateşlenmesi ile motorda oluşan asit ve karbon atıkları dışarı atılıyor. Onların temizlenmesi ile motor daha sağlıklı çalışırken motor yağının kullanım süresi de uzuyor.

LPG İle En Uyumlu Motor Hangisidir?

LPG motora zarar verir mi sorusunun cevabı aracın motoruna ve kullanılan LPG sistemine göre değişiyor. Eski nesil otogaz sistemleri birçok araca uymuyor ve kullanılan araçlarda performans kaybı yaşatıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte LPG sistemleri tüm motorlara uyumlu hale getirildi ve artık performans kaybının da önüne geçildi.

Bu bakımdan araç sahiplerinin LPG dönüşümü yaptıracakları firmayı iyi seçmeleri gerekiyor. Aracın iyi analizinden sonra motorla en uyumlu sistemin entegre edilmesi ile keyifli bir sürüş elde ediliyor.

Motor ve LPG alanında uzman kişiler Volkswagen gurubu araçlar ile Ford, Opel ve Renault marka araçların LPG ile en uyumlu motora sahip olduğunu söylüyor.

TSİ Motor LPG İle Uyumlu Mudur?

lpg dönüşümü

TSİ motor bulunan araçlarda LPG motora zarar verir mi ya da bu araçlara LPG takılır mı soruları ülkemizde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Volkswagen tarafından piyasaya sürülen TSİ motorlu araçlar kullanıcılarını memnun ediyor. Yüksek satış rakamına ulaşan bu turbo destekli motorlar güçlü performans üretiyor ve performanslarına göre çok düşük yakıt tüketiyor. Yine de LPG taktırmak isteyen kişiler performansın düşmesi korkusu ile birlikte motorlarının zarar görmesinden endişe ediyor.

TSİ motorlar için üretilen özel kitler LPG motora zarar verir mi düşüncesini yersiz kılıyor. Çünkü sadece bu motorlar için firmalara tarafından özel geliştirilen ve son 3 yıldır sıklıkla kullanılan kitlerden olumlu geri dönüşler alınıyor.

TSİ motorlar için karma sistem ve likit sistem olmak üzere iki farklı otogaz kiti üretiliyor. Özellikle likit sistem kitleri; lüks sınıfta değerlendirilen araçlarda hiçbir değişim gözlenmeksizin kullanılıyor.

FSİ Motor LPG İle Uyumlu Mudur?

FSİ motoru araç kullananlar yakın zamana kadar LPG taktıramıyordu. Son yıllarda geliştirilen özel sistemlerle birlikte artık FSİ motorlu araçlara da başarılı bir şekilde otogaz dönüşü yapılıyor.

lpg dönüşümü

Doğrudan enjeksiyonlu olan bu motorlarda LPG motora zarar verir mi sorusunun cevabı net bir şekilde hayır oluyor. Çünkü otogaz firmalarının araştırma geliştirme çalışmaları sonunda bu motorlar için özel sistemler geliştirildi.

Kullanıcılar, araçlarının yakıt tüketiminin yarı oranında düştüğünü ve motorlarının daha sağlıklı çalıştığını belirtiyor. Düz motorlardan farklı olarak, FSİ motorlu araçlar için üretilen kitlerin fiyatları yüksek oluyor.

GDİ Motor LPG İle Uyumlu Mudur?

GDİ motorlar da ülkemizde en çok tercih edilen motorlar arasında yer alıyor. Hyundai, Kia ve Mitsubishi marka araçlarda bulunan GDİ motor için LPG dönüşümü yapılabiliyor. Sektördeki çoğu Otogaz markası tarafından GDİ motorlara uyumlu otogaz sistemleri üretiliyor.

Dönüşüm aşamasında LPG motora zarar verir mi çekincesinde olanlar dönüşüm sağladıktan sonra LPG’nin performans ve tasarruf konforuna erişiyor. Ancak her motorda olduğu gibi bu motorlarda da dönüşüm yapan firmanın tecrübesi ve kullandığı sistemin kalitesi önem arz ediyor. Kusursuz şekilde tamamlanmamış dönüşümlerde herhangi bir sorun bulunmuyor.

LPG Motorları Nasıl Koruyor?

Günümüzde kullanılan araçların büyük kısmı çok nokta enjeksiyon sistemine sahip otomobillerden oluşuyor. Buna uygun olarak geliştirilen sıralı LPG sistemleri araçlara kusursuz şekilde entegre edilebiliyor. LPG motora zarar verir mi sorusunu teknik olarak da açıklamak ve merak edenleri aydınlatmak gerekiyor. 

Araçların çalıştırılması esnasında hava ve yakıt karışımının ideal seviyede olması gerekiyor. Orantısız karışımlarda araç ya çalışmıyor ya da motorun yıpranmasına sebep oluyor.

LPG’nin zarar verme korkusu ise buna dayanıyor. Aracın motoruna uyumlu olmayan bir LPG sisteminin taktırılması halinde bu orantı sağlanamadığından supaplar başta olmak üzere birçok parça zarar görüyor. Ancak FSİ, TSİ, GDİ, TFSİ, GCİ gibi motor türlerinin kendilerine özel üretilen sistemler tercih edildiğinde LPG motora zarar verir mi korkusu yaşanmıyor.

Uygun bir kit takılmış araçlarda LPG sistemi motoru temizliyor. Motorun ömrünü azaltan asit ve karbonun etkisi sıfırlanıyor.

Motor yağı uzun süre kullanılıyor ve motor parçalarının yıpranma katsayısı düşüyor. Böylelikle motor daha zinde çalışıyor.

LPG sisteminin ve diğer motor bakımlarının zamanında yapıldığı araçlarda yakıt tasarrufu belirgin şekilde gözleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir